Jednym z podstawowych elementów decydujących o sukcesie uprawy maliny i jeżyny jest odpowiednie przygotowanie stanowiska. Warto przed sadzeniem roślin wykonać analizę gleby metodą ogrodniczą. Pozwala ona na oszacowanie niedoboru lub nadmiaru danego składnika i obliczenie optymalnej dawki nawozu dla rośliny. Plonowanie malin i jeżyn mogą znacznie ograniczać szkodniki i mikroorganizmy chorobotwórcze znajdujące się glebie. Wykorzystanie metody biotechnologicznej oferowanej przez `Spółkę Nexbio w Lublinie, opartej na analizie DNA patogenów, umożliwia zastosowanie właściwych środków ochrony, nawet gdy objawy morfologiczne nie są jeszcze widoczne.
Jakie tereny najlepiej nadają się do uprawy maliny?
• Wybierz tereny równinne, lekkie zbocza ułatwiające pracę maszyn podczas zabiegów pielęgnacyjnych
• Unikaj terenów nisko położonych, zastoisk mrozowych
• Unikaj gleb ciężkich, ubogich w wodę lub nadmiernie wilgotnych, nawadniaj gleby lekkie i piaszczyste
Decyzja o założeniu nowej plantacji powinna być podjęta przynajmniej na rok przed sadzeniem roślin. Jest to wystarczająca ilość czasu potrzebna na:
• Likwidację chwastów trwałych
• Uregulowanie odczynu gleby
• Uzupełnienie składników pokarmowych do wymaganego poziomu
• Podniesienie zawartości próchnicy
• Ograniczenie liczebności grzybów patogenicznych występujących w glebie
• Zwalczanie szkodników glebowych (pędraków, drutowców, opuchlaków, rolnic) na tych obszarach, na których występują w ilości przekraczającej próg zagrożenia (1 szt./2m²)
• W okresie przygotowania pola należy unikać wysiewu roślin, które są żywicielami: nicieni glebowych atakujących system korzeniowy roślin uprawnych (kukurydza, koniczyna czerwona, lucerna)
• Roślin będących żywicielami grzybów z rodzaju Verticilium (ogórki, ziemniaki, pomidory, tytoń, truskawka, malina, wiśnia)
Na rok przed uprawą malin zastosuj nawóz zielony:
Mieszanka roślin strączkowych i zbóż: łubin, peluszka, wyka, bób, facelia, słonecznik.
Rośliny te tworzą dużo masy zielonej, oczyszczają ziemię z chwastów, są źródłem próchnicy.
Na 1 ha- od 150 do 200 kg nasion roślin strączkowych i co najmniej 50 kg N
Gorczyca- 30 kg/ha, 100 kg mocznika przed siewem, lub 100 kg saletry amonowej po wzejściu roślin
Najlepsze dla malin są gleby żyzne III i IV klasy bonitacyjnej. Bardzo dobre są gleby lessowe
• Poziom wody gruntowej nie powinien być wyższy niż 50-70 cm od powierzchni gleby
• Odczyn gleby dla malin powinien być lekko kwaśny (pH od 6,0 do 6,5)
Decyzję o wyborze miejsca plantacji należy oprzeć o wyniki analizy gleby. Przed sadzeniem roślin warto zlecić wykonanie badania na zawartość patogenów w glebie. Pozwala to na podjęcie kroków w kierunku fumigacji gleby lub zmianie stanowiska do uprawy.
Wykonaj badanie gleby pod kątem występowania szkodników i mikroorganizmów chorobotwórczych:
Agrobacterium tumefaciens – Guzowatość korzeni
Botrytis cinerea – Szara pleśń
Didymella applanata – Zamieranie pędów
Phytophtora spp. – Zgnilizna korzenia
Plectodiscella veneta – Antraknoza
Pythium spp. – Czarna zgnilizna korzeni
Rhizoctonia – Rizoktonioza
Sphaerotheca macularis/Perenospora sparsa – Mączniak prawdziwy
Verticilium dahliae – Wertycylioza
Pratylenchus penetrans korzeniak szkodliwy – to nicień, który wraz z Vericilium powoduje kompleks chorobowy powodujący placowe objawy słabego wzrostu roślin.
Aksamitka 5-10 kg/ha
Wzbogacenie gleby w materię organiczną: Obornik 40-50 t/ha, orka (25-30 cm).
Dobrym przedplonem jest również gryka i rzodkiew.
Warto też zbadać stan kondycji mikrobiologicznej naszego stanowiska. Chodzi o mikroorganizmy pożyteczne np. Trichoderma spp. Czasem trzeba je wprowadzać do gleby za pomocą preparatów mikrobiologicznych lub pobudzić je do ekspansji z wykorzystaniem biostymulatorów. Gleba uboga w mikroorganizmy pożyteczne nie sprzyja efektywnemu ukorzenianiu się sadzonek oraz wykorzystaniu składników pokarmowych zawartych w glebie.
Instrukcja pobierania próbek
W celu pobrania jednej próby do badania należy pobrać 15-30 próbek pierwotnych (pojedynczych) równomiernie z powierzchni badanej działki, poruszając się zygzakiem. Próbki pierwotne (pojedyncze) z badanej działki należy dobrze wymieszać i sporządzić próbkę ogólną o wadzę od 0.5kg do 1 kg. 1 próbka ogólna dla jednego stanowiska. Próbka ogólna (uśredniona) powinna reprezentować obszar terenu o zbliżonych warunkach przyrodniczych (typ, rodzaj i gatunek gleby). Powierzchnia terenu przypadająca na próbę ogólną przy wyrównanej pod względem glebowym powierzchni i zbliżonym ukształtowaniu terenu powinna wynosić do 4 ha. W przypadku gleb mozaikowych należy zmniejszyć powierzchnię dla 1 próbki ogólnej nawet do 0,5 ha. Próbki pierwotne pobiera się laską glebową z wierzchniej warstwy gleby do 20 cm lub szpadlem. W takim, przypadku należy odkroić szpadlem z głębokości do 20 cm pionowy płat gleby grubości 0,5 cm. Glebę z części środkowej szpadla wsypać do pudełka lub foliowego woreczka, najlepiej strunowego lub zaklejanego.
Proces powtórzyć kilkukrotnie w celu zebrania 15-30 próbek pierwotnych (pojedynczych). Im więcej próbek pierwotnych tym próbka ogólna jest bardziej reprezentatywna.
Próbek nie należy pobierać:
• na obrzeżach pola do 5 m,
• w miejscach po stogach i kopcach,
• w rowach, bruzdach, kretowiskach i żwirowiskach,
• w zagłębieniach i ostrych wzniesieniach terenu (w razie potrzeby z tych miejsc pobrać dodatkowe próby),
• bezpośrednio po zastosowaniu nawozów mineralnych (do 3 tyg. od zastosowania),
• po nawożeniu organicznym,
• oraz w okresach nadmiernej suszy lub obfitych opadów.
Zaleca się, aby próbki gleby pakowane były w torebki foliowe i pudełka. Na torebce umieszcza się opis próby, imię i nazwisko oraz rodzaj uprawianej rośliny. Proszę opisywać próby niezmywalnym markerem lub przyklejać kartkę na powierzchni opakowania. Jeśli kartka z opisem znajduje się wewnątrz torebki należy ją włożyć najpierw do woreczka strunowego, tak aby nie uległa degradacji. Odpowiednio przygotowane próbki wraz z wypełnionym formularzem należy dokładnie zapakować i dostarczyć do siedziby Nexbio z dopiskiem DR.BERRY.
NEXBIO Sp. z o.o.
ul. Dobrzańskiego 3, 20-262 Lublin
Rada Dr.Berry
– Nie należy sadzić malin po malinach, możemy w ten sposób doprowadzić do choroby replantacji, zwanej potocznie „Zmęczeniem gleby”
Niektórzy producenci, zwłaszcza uprawiający maliny pod tunelami zmuszeni są do sadzenia „malin po malinach”. W podobnej sytuacji mogą znaleźć się również działkowcy, dysponujący małym areałem do uprawy. W takim wypadku przed sadzeniem malin należy wybrać jeden z poniższych wariantów odkażania gleby:
Biofumigacja
• wielokrotny wysiew w ciągu roku (3-4 razy) roślin z rodziny krzyżowych
• gorczyca biała (Sinapis alba) (30 kg/ha)
• gorczyca biała (25 kg/ha) + gryka (20-30 kg/ha)
• Aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula) – 6 kg nasion/ha. Roślina wymaga zasilania azotem w ilości 40 kg N/ha w okresie 2 tyg. po siewie.
• Gryka zwyczajna (Fagopyrum esculentum ) – 70-80 kg/ha lub 90-100 kg/ha (na zielony nawóz).
Zwalcza nicienie, ogranicza występowanie szkodników glebowych np. pędraków i rolnic, niektórych chwastów (perz zwyczajny i komosa biała).
Nieorganiczne odkażanie gleby
1. Perlka (cyjamid wapnia). Jest to granulowany nawóz nieorganiczny, oprócz 19,8 % N zawiera 50 % wapnia.
• Zastosowanie przedsiewne, na ok 3 tyg. przed planowanym zakładaniem plantacji, na wstępnie uprawioną, wilgotną glebę w ilości 300-500 kg/ha. Po wysiewie Perlki należy wymieszać ją z glebą na głębokość 5-10 cm.
Cyjamid wapnia rozpuszcza się w wodzie glebowej, oddziałuje na glebę, zawarte w niej szkodniki glebowe i nasiona chwastów. Działanie to utrzymuje się przez 2-3 tygodnie. Przed sadzeniem roślin należy wykonać tzw. „test rzeżuchowy”, aby sprawdzić, czy skończyło się działanie fitotoksyczne Perlki
Jakie działanie ma nawóz Perlka?
• Poprawia strukturę gleby
• Podnosi pH
• Podwyższenie zawartości wapnia
• Zwalczanie ślimaków i złoży ich jaj
• Ograniczanie zachwaszczania (niszczenie kiełkujących nasion chwastów)
• Minimalizowanie szkód powodowanych przez szkodliwe grzyby glebowe, w tym ograniczanie Vertycylium i Phytophtory.
• Likwidowanie agrofagów glebowych (pędraki, drutowce, rolnice, opuchlaki)
• Odstraszanie rolnic
2. BASAMID 97 GR
W dawce 500 kg/ha zwalcza grzyby chorobotwórcze, nicienie, Fusarium spp., Verticilium spp. i Colletotrichum spp. W dawce 300 kg/ha likwiduje roczne jednoliścienne i dwuliścienne nasiona chwastów
Rada Dr. Berry
– Basamid stosuj od końca sierpnia do połowy października lub od końca marca do początku kwietnia na glebę silnie wilgotną (60-70% pojemności wodnej)
– Zastosuj Basamid jeśli temperatura w górnej warstwie ziemi wynosiła przez około 5 tygodni od 6 do 27°C.
– wymieszać na głębokość 10-20 cm
– Lekko zmieszać, nawodnić
– Przykryj ziemię folią
– folię zdjąć 13 tygodni po zabiegu jesienią lub 5 tygodni po zabiegu wiosną.
W przypadku chemicznego odkażania gleby nie zapomnij po zakończonym procesie o wprowadzeniu do gleby mikroorganizmów pożytecznych np. Trichoderma spp., Bacillus spp. czy Glomus spp.