Fit maliniak Dr. Berry – herbata z pędów maliny

Gdy masz osłabioną odporność, dopadła Cię grypa lub infekcja wirusowa, zamiast od razu sięgać po leki przeciwzapalne, przygotuj samodzielnie maliniak Dr.Berry. Ma on min. właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Obecność flawonoidów w pędach maliny powoduje również efekt odchudzający Uzupełnieniem herbaty są Liomaliny, które oprócz smaku i aromatu dodatkowo wzbogacą napój w związki bioaktywne. 

Jak przygotować Fit maliniak Dr. Berry?

Pędy malin, zwłaszcza odmian owocujących w terminie letnim, wymagają cięcia. Nie wyrzucaj pędów. Po zebraniu opłucz je ostrożnie pod bieżącą wodą. Następnie potnij na kawałki i zagotuj. Po upływie 5 min zostaw do ostudzenia i poczekaj aż napar nabierze mocy. Jeśli chcesz uzyskać silniejszy, czerwony kolor, zostaw napar na kilka godzin i ponownie odgrzej przed wypiciem.

Uwaga! Wykorzystaj pędy jednoroczne, zdrewniałe. Nie wykorzystuj pędów po owocowaniu, które należy wyciąć i wyrzucić na kompostownik lub do odpadów biodegradowalnych. 

Napar z gałązek malin zawiera mnóstwo witamin, flawonoidów i garbników. Jak pokazują wyniki badań w przypadku gatunków należących do rodzaju Rubus (malina, jeżyna), w różnych częściach rośliny- owocach, liściach i pędach występują związki bioaktywne mające działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe. Nie jest to jednak napój dla osób cierpiących na kamicę nerkową. Pędy malin należy uznać za wartościowe źródło kwasu elagowego i sangwiny H-6, które występują w wyższych stężeniach. Bogate w sangwinę H-6 są pędy złotych malin, maliny czerwone mają wysokie wartości kwasu elagowego, z kolei pędy malin czarnych zawierają więcej antocyjanów, barwników które powodują bardziej czerwony kolor herbaty. Kwas elagowy działa jako zmiatacz wolnych rodników. Wiąże i inaktywuje związki mutagenne zapobiegając oddziaływaniu karcenogenów na DNA. Chroni nas więc przed chorobami nowotworowymi. 

Czarna malina (Rubus occidentalis L.) jest jednym z najbardziej oczekiwanych gatunków sezonu 2023! Według sondażu Kantar Public, w ramach projektu „CORE TEAM- promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora, III edycja”, czarnej maliny chce spróbować aż 7 107 423 Polaków (22%). Projekt realizowany jest przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, jest finansowany ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw”.

W niższych stężeniach w pędach malin występują fenolokwasy (galusowy, protokatechowy, chlorogenowy, kawowy, elagowy i salicylowy), flawonoidy (hiperozyd, 3-O glukuronid, kwercetyna, izokwercytyna, 3-Og galaktozyd kemferolu, kwercytryna, mirycetyna, tilirozydu, kwercetyna i kemferol, epikatechina) i pochodne flawan-3-nolu. Flawonoidy należą do grupy naturalnych związków o zróżnicowanych strukturach fenolowych, występujących w roślinach. Wśród zwązków flawonoidowych w pędach malin dominuje izokwertycyna i hiperozyd. 

Flawonoidy są związkami o cechach leczniczych; wykazują działanie prewencyjne w przypadku wielu schorzeń. Należą one do szerokiej grupy związków, określanej mianem antyoksydantów/przeciwutleniaczy. 

Działanie antynowotworowe

Działanie antynowotworowe wynika z wielu czynników, m.in. właściwości antyok- sydacyjnych, zdolności do obniżania aktywności mutagennej wybranych promutagenów, blokowania replikacji DNA na skutek hamowania aktywności enzymów biorących udział w tym procesie. 

Pozytywne oddziaływanie na układ sercowo-naczyniowy

Flawonoidy hamują peroksydację lipidów błon komórkowych, chronią lipoproteiny małej gęstości (LDL) przed utlenianiem, podwyższają stężenie frakcji HDL cholesterolu. Wykazują również działanie przeciwmiażdżycowe, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i obniżają ciśnienie tętnicze krwi. Cechuje je także wysoka aktywność przeciwpłytkowa; badania dowiodły, iż kwercetyna i katechina hamują agregację i degranulację płytek krwi. Herbatka wykazuje więc działanie przeciwzakrzepowe – uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega zlepianiu się płytek krwi. Pita regularnie zmniejsza ryzyko miażdżycy.

Flawonoidy łagodzą objawy menopauzy

Stosowane są jako bezpieczny zamiennik hormonalnej terapii zastępczej u kobiet w wieku menopauzalnym. Mają także właściwości moczopędne, co bezpośrednio związane jest z liczbą grup hydroksylowych w cząsteczce (im więcej grup OH tym silniejsze działanie moczopędne).

Działanie odchudzające

Flawonoidy mają również wpływ na angiogenezę i adipogenezę. Badania dowiodły, że mogą one nasilać termogenezę w tkance tłuszczowej, a także promować apoptozę komórek tłuszczo- wych, co znajduje bezpośrednie przełożenie na masę ciała zwierząt i ludzi. 

Flawonoidy w leceniu AIDS

Niektóre flawonoidy, takie jak kwercetyna, epikatechina czy mirycetyna, mogą być wykorzystane również w leczeniu AIDS, ponieważ są inhibitorami odwrotnej transkryptazy, enzymu, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju wirusa HIV. 

Opóźnienie efektów starzenia

Flawonoidy opóźniają także procesy starzenia oraz przeciwdziałają powstawaniu chorób degeneracyjnych takich jak choroba Alzheimer i Parkinson.

Właściwości przeciwzapalne

Związki flawonoidowe wykazują również właściwości przeciwzapalne. Funkcja ta polega głównie na regulacji napięcia ścian naczyń włosowatych, co powoduje obniżenie odpowiedzi zapalnej komórek. 

Rada Dr. Berry

Do sporządzenia herbaty wykorzystaj pędy tylko z plantacji ekologicznej. Możesz również posadzić krzewy na działce lub w donicy na balkonie. Herbatę możesz również zaparzać z wysuszonych pędów i liści. 

Shopping Cart