Gdy masz osłabioną odporność, dopadła Cię grypa lub infekcja wirusowa, zamiast od razu sięgać po leki przeciwzapalne, przygotuj samodzielnie maliniak Dr.Berry. Ma on min. właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Obecność flawonoidów w pędach maliny powoduje również efekt odchudzający ☺ Uzupełnieniem herbaty są Liomaliny, które oprócz smaku i aromatu dodatkowo wzbogacą napój w związki bioaktywne.
Jak przygotować Fit maliniak Dr. Berry?
Pędy malin, zwłaszcza odmian owocujących w terminie letnim, wymagają cięcia. Nie wyrzucaj pędów. Po zebraniu opłucz je ostrożnie pod bieżącą wodą. Następnie potnij na kawałki i zagotuj. Po upływie 5 min zostaw do ostudzenia i poczekaj aż napar nabierze mocy. Jeśli chcesz uzyskać silniejszy, czerwony kolor, zostaw napar na kilka godzin i ponownie odgrzej przed wypiciem.
Uwaga! Wykorzystaj pędy jednoroczne, zdrewniałe. Nie wykorzystuj pędów po owocowaniu, które należy wyciąć i wyrzucić na kompostownik lub do odpadów biodegradowalnych.
Napar z gałązek malin zawiera mnóstwo witamin, flawonoidów i garbników. Jak pokazują wyniki badań w przypadku gatunków należących do rodzaju Rubus (malina, jeżyna), w różnych częściach rośliny- owocach, liściach i pędach występują związki bioaktywne mające działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe. Nie jest to jednak napój dla osób cierpiących na kamicę nerkową. Pędy malin należy uznać za wartościowe źródło kwasu elagowego i sangwiny H-6, które występują w wyższych stężeniach. Bogate w sangwinę H-6 są pędy złotych malin, maliny czerwone mają wysokie wartości kwasu elagowego, z kolei pędy malin czarnych zawierają więcej antocyjanów, barwników które powodują bardziej czerwony kolor herbaty. Kwas elagowy działa jako zmiatacz wolnych rodników. Wiąże i inaktywuje związki mutagenne zapobiegając oddziaływaniu karcenogenów na DNA. Chroni nas więc przed chorobami nowotworowymi.
Czarna malina (Rubus occidentalis L.) jest jednym z najbardziej oczekiwanych gatunków sezonu 2023! Według sondażu Kantar Public, w ramach projektu „CORE TEAM- promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora, III edycja”, czarnej maliny chce spróbować aż 7 107 423 Polaków (22%). Projekt realizowany jest przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, jest finansowany ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw”.
W niższych stężeniach w pędach malin występują fenolokwasy (galusowy, protokatechowy, chlorogenowy, kawowy, elagowy i salicylowy), flawonoidy (hiperozyd, 3-O glukuronid, kwercetyna, izokwercytyna, 3-Og galaktozyd kemferolu, kwercytryna, mirycetyna, tilirozydu, kwercetyna i kemferol, epikatechina) i pochodne flawan-3-nolu. Flawonoidy należą do grupy naturalnych związków o zróżnicowanych strukturach fenolowych, występujących w roślinach. Wśród zwązków flawonoidowych w pędach malin dominuje izokwertycyna i hiperozyd.
Flawonoidy są związkami o cechach leczniczych; wykazują działanie prewencyjne w przypadku wielu schorzeń. Należą one do szerokiej grupy związków, określanej mianem antyoksydantów/przeciwutleniaczy.
Działanie antynowotworowe
Działanie antynowotworowe wynika z wielu czynników, m.in. właściwości antyok- sydacyjnych, zdolności do obniżania aktywności mutagennej wybranych promutagenów, blokowania replikacji DNA na skutek hamowania aktywności enzymów biorących udział w tym procesie.
Pozytywne oddziaływanie na układ sercowo-naczyniowy
Flawonoidy hamują peroksydację lipidów błon komórkowych, chronią lipoproteiny małej gęstości (LDL) przed utlenianiem, podwyższają stężenie frakcji HDL cholesterolu. Wykazują również działanie przeciwmiażdżycowe, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i obniżają ciśnienie tętnicze krwi. Cechuje je także wysoka aktywność przeciwpłytkowa; badania dowiodły, iż kwercetyna i katechina hamują agregację i degranulację płytek krwi. Herbatka wykazuje więc działanie przeciwzakrzepowe – uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega zlepianiu się płytek krwi. Pita regularnie zmniejsza ryzyko miażdżycy.
Flawonoidy łagodzą objawy menopauzy
Stosowane są jako bezpieczny zamiennik hormonalnej terapii zastępczej u kobiet w wieku menopauzalnym. Mają także właściwości moczopędne, co bezpośrednio związane jest z liczbą grup hydroksylowych w cząsteczce (im więcej grup OH tym silniejsze działanie moczopędne).
Działanie odchudzające
Flawonoidy mają również wpływ na angiogenezę i adipogenezę. Badania dowiodły, że mogą one nasilać termogenezę w tkance tłuszczowej, a także promować apoptozę komórek tłuszczo- wych, co znajduje bezpośrednie przełożenie na masę ciała zwierząt i ludzi.
Flawonoidy w leceniu AIDS
Niektóre flawonoidy, takie jak kwercetyna, epikatechina czy mirycetyna, mogą być wykorzystane również w leczeniu AIDS, ponieważ są inhibitorami odwrotnej transkryptazy, enzymu, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju wirusa HIV.
Opóźnienie efektów starzenia
Flawonoidy opóźniają także procesy starzenia oraz przeciwdziałają powstawaniu chorób degeneracyjnych takich jak choroba Alzheimer i Parkinson.
Właściwości przeciwzapalne
Związki flawonoidowe wykazują również właściwości przeciwzapalne. Funkcja ta polega głównie na regulacji napięcia ścian naczyń włosowatych, co powoduje obniżenie odpowiedzi zapalnej komórek.
Rada Dr. Berry ☺
Do sporządzenia herbaty wykorzystaj pędy tylko z plantacji ekologicznej. Możesz również posadzić krzewy na działce lub w donicy na balkonie. Herbatę możesz również zaparzać z wysuszonych pędów i liści.